
Beeldpresentatie over landschap en geologie van Oost-Achterhoek
CultuurLICHTENVOORDE - Geoloog Rob Hartmans en fotograaf Hans Hendriks geven op uitnodiging van Vereniging voor Oudheidkunde Lichtenvoorde op donderdag 27 november een beeldpresentatie over landschap en geologie van de Oost-Achterhoek. Locatie: de grote zaal van De Koppelpaarden (ingang en parkeren aan de Bleekwal in Lichtenvoorde). Aanvang 20.00 uur. Toegang gratis. In de pauze is er een collecte ter bestrijding van de kosten. Consumpties voor eigen rekening.
Hartmans en Hendriks hebben zo’n vier jaar aan een boek over dit thema gewerkt. Tijdens hun tochten door het landschap ontdekten ze allerlei zaken die bij velen nog onbekend zijn. In deze beeldpresentatie leggen zij uit hoe de cultuurhistorie en huidige landschapsvormen van de Oost-Achterhoek samenhangen met wereldwijde geologische gebeurtenissen.
Krachten die verband houden met de gebergtevorming van de Alpen, hieven heel oude bodemlagen in de Oost-Achterhoek op, zodat deze lagen nu aan de oppervlakte liggen. Maar los daarvan zijn in de meer ‘recente’ tijd de Rijn en ijstijden ook van grote betekenis geweest op de hedendaagse landschapsvorming en afwatering. Dit alles heeft aan het Oost-Achterhoekse landschap een enorme diversiteit gegeven.
Terwijl de nog steeds zichtbare invloeden van de geologische geschiedenis tot wel tweehonderdvijftig miljoen jaar teruggaan, zijn ook de ‘recente’ resten van de ijstijden en Rijn nog aan de oppervlakte te zien. Het is dus niet alleen vanwege de steengroeve in Winterswijk, dat de Oost-Achterhoek een unieke positie in de Nederlandse geologische geschiedenis inneemt. In de lezing worden enkele aspecten van die geologische geschiedenis en het daarmee geassocieerde landschap met behulp van foto’s en tekeningen toegelicht.
Het boek is eind oktober van de drukpers gekomen en belangstellenden kunnen een aantal exemplaren inzien tijdens de pauze.







