De Grolse Lichtenvoordenaar Berry Nales, op het balkon van zijn appartement. Foto: Theo Huijskes

De Grolse Lichtenvoordenaar Berry Nales, op het balkon van zijn appartement. Foto: Theo Huijskes

Theo Huijskes

‘Ik heb een band met zowel Groenlo als Lichtenvoorde!’

Maatschappij

Berry Nales (76) 

Door Theo Huijskes

LICHTENVOORDE - Na zijn geboorte op 15 november 1945 op Grolse bodem is hij een kwart eeuw in Groenlo woonachtig gebleven. Maar ondanks dat hij inmiddels al ruim vijftig jaar in Lichtenvoorde woont, is er aan zijn gevoel voor en betrokkenheid met het op zeven kilometer afstand gelegen vestingstadje niets veranderd. 

“Omdat onze kinderen in Lichtenvoorde zijn geboren en ik hier samen met vrouwlief Emmy een niet meer weg te denken vrienden- en kennissenkring heb opgebouwd, hoop ik dat wij hier nog vele jaren een mooi en gezellig leven kunnen leiden. Met natuurlijk wel regelmatig een uitstapje richting het net zo mooie en gezellige Grolle!”

Voor deze rubriek zijn wij ditmaal op bezoek bij het echtpaar Berry en Emmy Nales- Krabbenborg in hun mooie appartement aan de Patronaatstraat in Lichtenvoorde. Onder het genot van een kop koffie wordt met name door Berry honderduit gepraat over het wel en wee in beide grote gemeentelijke kernen, waarbij naast de vele pluspunten ook de in beide kernen aanwezige minpunten niet onvermeld blijven.

“Ik ben geboren in het St. Vincentius-ziekenhuis. Omdat dit ziekenhuis was gevestigd binnen de Grolse stadsgracht en ons ouderlijk huis aan de Lichtenvoordseweg niet, mag ik mij een echte geboren en getogen Grollenaar noemen. Thuis hadden wij een gezin met zeven kinderen. Mijn vader Antoon Nales, destijds in Groenlo beter bekend als ‘Antoon van de Knolle’, dreef samen met mijn moeder een zelfstandige slagerij.  De huishouding thuis werd grotendeels gerund door onze inwonende tante Tita. 

De keuze voor de vleesgroothandel heeft mij geen windeieren gelegd!

“Na diverse schoolopleidingen heb ik, mede dankzij het slagersvak van mijn vader, mijn intrede kunnen doen bij de toenmalige Vleesgroothandel Jos Winters BV. Achteraf gezien nog steeds één van de beste beslissingen van mijn leven. In 1979 kochten wij het op het Stationsemplacement in Groenlo gevestigde gemeentelijke slachthuis dat in 1986 verhuisde naar de nieuwbouw op het bedrijventerrein Den Sliem. Vervolgens heb ik in 1988 het bedrijf van Winters overgenomen. In 2006 verkocht ik het slachthuis aan Vion en de groothandel aan Sturko. Het bedrijf telde in 2006 160 arbeidskrachten en is inmiddels gegroeid naar een personeelsbestand van wel 500 man!”

Terugkerende naar de situatie anno 2022 vertelt Berry Nales trots te zijn op zijn twee kinderen: Susan en Max, geboren in respectievelijk 1971 en 1978. Zij bezorgden hem drie prachtige kleinkinderen, Maud (21), Ties (19) en Mees (16).

“Ze zijn mij allemaal even lief, maar Ties helpt mij altijd bij één van mijn grootste hobby’s: het houden van vogels. De liefde voor vogels en dan met name parkieten heb ik al sinds ik op mijn achtste verjaardag een tweetal grasparkieten cadeau kreeg. Daarnaast is ook het houden van paarden een grote hobby van mij. Ik heb er momenteel drie. Ze worden verzorgd door een vrouw die woont op een boerderijtje van mij in Harreveld.”

Indien mogelijk probeer ik mij dienstbaar te maken voor de gemeenschap

“Nu ik wat ouder ben probeer ik mij nog steeds zoveel mogelijk dienstbaar te maken voor de gemeenschap”, geeft Berry Nales vervolgens aan. “Mijn grote interesse in auto’s heeft onder meer tot gevolg gehad dat ik mij vele jaren achtereen heb ingezet voor de MACL (Motor en Autoclub Lichtenvoorde, ThH). Min of meer in het verlengde daarvan maak ik nog steeds deel uit van de organisatie van de Achterhoek Tourrally, een automobielspektakel, dat ik destijds samen heb opgezet met wijlen André Reijrink en waaraan niet te vergeten wijlen Albert Westerman altijd een enorme bijdrage heeft geleverd. Een evenement dat wij in 2023 hopelijk weer geheel coronavrij kunnen organiseren. Daarnaast ben ik nog steeds met veel plezier bestuurslid van SAB, oftewel de stichting die de velden, opstallen e.d. beheert van de Lichtenvoordse v.v. Longa ’30.”

Wat Berry Nales tenslotte niet onvermeld wil laten: zijn bemoeienissen met investeerders in bedrijfs- en andere panden die voor de plaatselijke gemeenschap belangrijk en beeldbepalend zijn. “Zo hebben wij er met een klein groepje helemaal op elkaar afgestemde investeerders voor gezorgd dat op ons initiatief de horecalokaliteit De Koppelpaarden in hartje Lichtenvoorde weer helemaal is opgebloeid. Met de komst van Hans Pillen, eigenaar van ’t Zwaantje aan de Zieuwentseweg, is daarmee de goede weg ingeslagen. Maar alleen daarmee zijn wij er nog niet en dan spreek ik tevens namens de zes overige aandeelhouders. Zo hebben wij het naastgelegen pand van Het Broekenhuis in de Rapenburgerstraat op het oog voor een mogelijke uitbreiding van De Koppelpaarden met overnachtingsmogelijkheden. Daarbij worden voor de uitstraling de buitenkanten van beide panden op elkaar afgestemd. Hiervoor hopen wij op snelle medewerking van de gemeente Oost Gelre.”

Advertenties doorgeplaatst vanuit de krant