Afbeelding

OOGenblik a.u.b.

Politiek

De fractie van OOG blikt terug op de laatste raadsvergadering.

Afwisselende onderwerpen in gemeenteraad
Er werden begin juni in de gemeenteraad zeer verschillende onderwerpen behandeld.

De kaasboerderij in Lievelde kreeg een nieuw bestemmingsplan zodat deze weer vooruit kan. Voor de nieuwe woonwijk in Groenlo aan de Oude Papendijk werd € 250.000,- beschikbaar gesteld om met de eerste voorbereidingen te beginnen; natuurlijk onder voorbehoud dat de grond door de gemeente kan worden aangekocht. Een flink aantal woningen in heel Oost Gelre kan worden gesplitst doordat er voor die woningen samen een apart bestemmingsplan is goedgekeurd. Het nieuwe kunst- en cultuurbeleid kan worden uitgewerkt doordat de uitgangspuntennotitie is vastgesteld. Er is een nieuw en verplicht plan opgesteld om het gebruik van alcohol en drugs tegen te gaan ; het voorkomen van het gebruik en het hard optreden tegen de dealers.

Jaarverslag en jaarrekening van de gemeente over het 2020
Voor OOG was er teveel geld niet uitgegeven wat wel in de begroting zat. Dat overgebleven geld wordt weer doorgeschoven naar het volgende jaar (is 2023). De begroting voor 2022 was voor OOG opnieuw niet realistisch. Teveel plannen die niet uitgevoerd (kunnen) worden. Maar de lasten voor de burger zijn wel voor een deel gebaseerd op die te hoge begroting. Ruim € 15 miljoen wordt er doorgeschoven. Daarnaast heeft de gemeente intussen reserves opgebouwd voor in totaal € 40 miljoen. De conclusie van OOG was opnieuw, teveel plannen, te weinig actie, teveel geld in kas.

Financiële bijdrage aan woningbouwplannen projectontwikkelaars stoppen
Ook in 2022 heeft de gemeente weer geld gegeven aan projectontwikkelaars die aangaven dat anders hun woningbouwplan niet kon doorgaan. Er kon niet genoeg aan verdiend worden. Natuurlijk stelde de gemeente voorwaarden aan het geven van die financiële bijdrage. Maar te vaak is gebleken dat die voorwaarden niet werden nageleefd of dat ze niet te controleren waren. Voor OOG is het nu duidelijk dat we hiermee als gemeente moeten stoppen. Geen geld van de gemeente meer naar de projectontwikkelaars. Alleen nog geld geven voor plannen waarbij de kavels rechtstreeks aan burgers worden verkocht. Dat geld is dan bedoeld om de prijs per vierkante meter te drukken zodat het voor de belangstellenden haalbaar wordt zo’n kavel te kopen.

Grote zorgen over zorgkosten
De gemeente heeft in 2022 zo’n € 12,5 miljoen uitgegeven aan zorg. Voor de WMO, de Jeugdzorg en de Gezins- en Woonvormen. Dat is een groot bedrag op de totale gemeentebegroting van € 80 miljoen.

De accountant heeft geconstateerd dat van die € 12,5 miljoen voor € 2,5 miljoen niet duidelijk is dat het terecht is uitbetaald aan de zorgverleners. In gewoon Nederlands, voor € 2,5 miljoen weten we niet zeker of de gestuurde rekening wel klopt. Eisen die in de aanbesteding waren gesteld, werden niet nageleefd. Hier is blijkbaar sprake van een te kleine controle en een te groot vertrouwen. Voor OOG staat het stoplicht nu op rood en daar mag het wel een tijd op blijven staan. Eerst de boel op orde brengen en vooral meer controle.


Fractie OOG in gemeenteraad en raadscommissie,
Hans Scheinck
Freek Jansen
Jurgen Bluemink
Denise van der Donk-Eskes
Ben Hummelink
Gerard van Zanten

Advertenties doorgeplaatst vanuit de krant