Raymond Frank (rechts) met de Grolse Kermisvlag. Foto: Stichting Grolse Kermis

Raymond Frank (rechts) met de Grolse Kermisvlag. Foto: Stichting Grolse Kermis

Voorzitter SGK Raymond Frank draagt kermisstokje over aan nog te vinden opvolger

Cultuur

‘Vasthouden aan tradities en tegelijkertijd toch blijven vernieuwen’

Door Henri Walterbos

GROENLO - “Ik vind dat je dit soort functies 5 tot 8 jaar moet doen en dan overdragen aan een opvolger, met nieuwe energie, een frisse wind. Ik denk dat dat goed is.” Raymond Frank, voorzitter van de Stichting Grolse Kermis die per 1 januari 2027 de voorzittershamer van Groenlo’s grote volksfeest neerlegt en doorgeeft aan een opvolger. Wie hem opvolgt is nog niet bekend. Het bestuur, inclusief de terugtredende voorzitter, is binnen de Grolse bevolking naarstig op zoek naar een man/vrouw die het stokje over wil nemen. 

“Ik heb het intern begin van het jaar al bekend gemaakt tijdens de bestuursverkiezingen. Een zittingsperiode duurt 3 jaar. Als je daarna aftredend bent geef je aan of je wel of niet weer verkiesbaar bent voor een nieuwe periode. Ik heb aangegeven dat ik per 1 januari 2027 niet meer verkiesbaar ben, dat het tijd is voor iets anders. We hebben intern gekeken maar het bleek al snel dat iedereen het een fantastische club vindt, een fantastische functie, maar je merkt ook dat men tegenwoordig al heel druk is, of kleine kinderen heeft, of mantelzorger is, en zegt het misschien over een paar jaar wel te willen, als het beter past. Dan gaat dat natuurlijk voor.”

Veel plezier
De terugtredend voorzitter zegt het met enorm veel plezier te hebben gedaan sinds hij in 2019 het roer overnam van Marcel Oldenkotte die de functie 10 jaar bekleedde. “We hebben een prachtige club van bijna 50 vrijwilligers die er alles aan doet dit volksfeest vorm te geven en te doen slagen. Iedereen is enthousiast bezig in zijn/haar eigen commissie, met er alles aan te doen om er een fantastisch mooie kermis voor iedereen van te maken. Het is mooi om dat proces voor te mogen zitten, te mogen begeleiden. De kermis bestaat inmiddels 182 jaar. Dat is een groot goed dat je dan wel graag goed door wilt geven aan een volgende generatie. Het is leuk dat met zijn allen te doen. Vasthouden aan tradities en tegelijkertijd toch blijven vernieuwen. Hoe maak je er dan een leuk feest van? Dat is ons als stichting de afgelopen jaren nog steeds gelukt, zoals ook dit jaar op de zaterdagavond, wanneer je aan twee kanten een bandje hebt staan en het lekker vol is.”

Maar het is nu mooi geweest als voorzitter. “Het was al met al een hele bijzondere tijd die begon in de coronaperiode. Toen hebben we moeilijke beslissingen moeten nemen door de kermis twee jaar lang niet door te laten gaan, en je de kermis daarna weer op moet starten en ziet hoe soepel dat allemaal verloopt. We hebben een prachtige opbouw van het programma, daar moet je eigenlijk niet aan willen tornen, maar zo langzamerhand wijzigt zich ieder jaar wel iets ten goede. Dat proces vind ik geweldig, iedereen op een lijn te krijgen, en gaan we ervoor.”

Groenlo 750 jaar Vestingstad
Frank is zich er van bewust dat hij uitgerekend in het jaar dat zijn geboortestad 750 jaar stadsrechten viert een stapje terug doet. En dat ook nog eens terwijl de Grolse kermis dit jubileumjaar een speciaal tintje krijgt en om die reden start op donderdagavond 19 augustus met het Keizerschieten. Een unieke kans voor alle oud-hoogheden om de strijd met elkaar aan te gaan en zich te kronen tot Schutterskeizer(in) van Groenlo. “Wat is er leuker voor de nieuwe voorzitter om in een heel mooi jaar te beginnen. Ik ga zelf niet weg, blijf lid van de stichting, wil de nieuwe voorzitter alle ruimte geven, maar er is zeker een hele warme overdracht. De voorzitter kan altijd terugvallen op mij, als hij/zij dat wil. Ik heb bewust voor een einddatum gekozen, 1 januari. Dan stop ik echt. Mocht de persoon voor 1 januari er zijn dan draait ie mee met mij. Na 1 januari bemoei ik me niet meer met het bestuur, maar ben ik wel op de achtergrond beschikbaar, als mijn hulp gewenst is, maar een nieuwe voorzitter moet je alle ruimte geven. In geval er voor 1 januari nog niemand is, dan wordt dit binnen het dan zittende bestuur opgelost. Ik neem zelf wat afstand en ga in een commissie zitten, en daarna kijk ik wel wat ik nog meer kan doen, maar ik blijf zeker bij de stichting. Dat vind ik veel te leuk. Het is een enthousiaste groep mensen die heel divers is en toch allen aan hetzelfde werken. Dat maakt het echt leuk.”

Uitdagingen
Uitdagingen zijn er voor de nieuwe voorzitter zeer zeker, denkt Frank. “Hoe blijf je een programma houden dat iedereen aantrekkelijk vindt, want je merkt dat de wensen van de mensen langzamerhand veranderen. Hoe kunnen we het Bedrijvenuurtje verder ontwikkelen, hoe zorg je voor een logische volgorde in de programmering, hoe houdt je de Volksspelen vast? We hebben al eens het genderneutrale schieten gehad. Hoe zorgen we bij het jeugdvogelschieten ervoor dat het zoveel mogelijk recht doet aan de jeugd zelf. Een van de grote successen van de afgelopen jaren is bijvoorbeeld ook het Teenlife. Dat is best wel een moeilijk te bereiken doelgroep. Samen met de kermisexploitanten en Mazzel Jongerenwerk kunnen we een interessant programma neerzetten voor deze belangrijke doelgroep. Het is de uitdaging om dat vast te houden. Er staat een zeer mooi programma, en een stevige solide organisatie. Dat moet je wel vasthouden. Daar gaat best wel veel energie inzitten. Het is fantastisch dat het een volksfeest is voor iedereen, en nog steeds gratis toegankelijk. Dat we daar aan vast hebben kunnen houden dat vind ik nog steeds geweldig.”

Raymond Frank tijdens het Bedrijvenuurtje dit jaar. Foto: Stichting Grolse Kermis
Raymond Frank en Marcel Oldenkotte hangen in 2019 samen de net gepresenteerde kermisvlag uit in de kerktoren. Foto: Stichting Grolse Kermis
 Foto: Stichting Grolse Kermis

Advertenties doorgeplaatst vanuit de krant